Jak zvládnout úspěšně pohovor a udělat se životopis :

 

Pokud si hledáte novou práci a chcete si najít dobrou práci je vhodné dodržet základní pravidla aby jste byly úspěšní.

1) Najít si nabídku na práci a zaslání životopisu. 

 Nejlepší způsob jak si najít novou práci je možný:

a) Pomocí internetových www serverů nabízejících zaměstnání:

Nejsnažší a nejrozšířenější je využití webových stráne nabízejících práci, jako je www.jobs.cz, www.prace.cz , nebo i náš server www.azchat.com.

Zde zaměstnavatelé snadno zadávají své nabídky na práci a návštěvníci mají možnost si v nabídkách hledat tu, která je nejvíce osloví a líbí se jim.

Je zde i možnost nabízet se jako zaměstnanec tím, že zde vytvoříte svůj profil s životopisem a můžou Vás oslovovat firmy s nabídkami na zaměstnání.

Uvěřejnit na těchto serverech životopis je snadné, ale je nutné jej mít dobře udělaný a dobře popsané, jakou práci hledáte, aby jste nebyli zavaleni nabídkama na práci o kterou nestojíte.

b) Najít si zaměstnání přes pracovní agentůry:

 Dalším snadnějším způsobem jak najít práci je navšívit pracovní agentůru, nebo ji kontaktovat elektronicky a říci jí své požadavky ale i zde po Vás budou vyžadovat životopis a podle toho jak je budete mít napsaný a udělaný podle toho si o Vás udělají obrázek a udělá si jej i Váš případný budoucí zaměstbavatel. 

Jak vytvořit životopis na AZchat

 

Pracovní agentury, nebo úřady práce jsou vhodné pro ty co nechtějí práci velmi rychle, ale zároveň chtějí aby za ně vyhledávání dělal někdo jiný. Nebo bych doporučil větší pracovní agentury, pokud hledáte lepší pracovní pozice, protože větší společnosti často využívají pracovních agentur k hledání nových zaměstnanců a pokud by jste byl/byla šikovná a vhodná, tak se můžete dostat i velmi zajímavým pracovním nabídkám na vedoucí pozice.

2) Jak udělat dobrý životopis:

Základem získání dobré práce je jak jsme již psali je mít dobře napsaný životopis, nebo taky tak zvané CV ( Curriculum Vitae ).

Uvedomte si, že když sháníte práci a chcete uspět, tak si každý zaměstnavatel snaží vybrat toho nejvýhodnějšího na nejšikovnějšího uchazeče a musíte se vhodně odprezentovat a umět se takzvaně prodat a vyzdvihnout co umíte a co zaměstnavatel může ocenit.

 Na začátku životopisu se vždy uvádí Vaše základní údaje, jméno, adresa... Vhodné je dát i k osobním údajům, třeba do pravého nebo levého horního rohu i Vaší aktuální fotografii aby měl zaměstnavatel lepší představu koho by si na pohovor pozval. Dále pak následují údaje o vzdělání jaké máte případně kurzy a školení co mohou být přínosem pro nového zaměstnavatele, jazyky jaké ovládáte, praxi a pracovní zkušenosti a na závěr životopisu se píší Vaše zájmy, koníčky, od kdy je možný Váš nástup a jakou práci a uplatnění hledáte.

Pokud by jste nevěděli jak přesně vyplnit a udělat životopis je snadné řešení u nás na webu AZchat.com v záložce práce, kde je volba vytvořit životopis.

Zde snadno vyplníte kolonky, které jsou vyžadovány a vytvoříte si svůj vlastní hezký životopis ve formátu pdf i s fotografií.

Nezapomeňte na to, že všechny údaje co vyplnujete jsou důležité, na jednu stranu nezapomeňte uvést nic důležitého co může rozhodnout o tom, zda si Vás na pohovor pozvou, nebo ne ( všechny Vaše přednosti a věci co můžete nabídnout ). ale na druhou stranu tam nepište to co neumíte aby jste si zvětšili šance. Pokud si napíšete třeba jazyky co neumíte, dovednosti co nemáte, tak se na to vždy rychle přijde a pak budete v trapné situaci a i kdyby jste šanci na přijetí měl, tak nepravdivými údaji ji téměř vždy ztratíte když se na to přijde.

Pokud si napíšte, že mluvíte plynule anglicky a na pohovoru se Vás něco zeptají anglicky a nebudete umět anglicky dobře odpovědět, nebo pokud si napíšete dobré technické znalosti z nějakého oboru a dají Vám dotaz na něco " základního " a nebudete vědět co přesně chtějí, tak si tím zavřete dveře a budou brát, že jsou asi i další dobré informace u Vás vymyšlené a nepravdivé.

Takže základem je uvést všechna Vaše plus, ale nelhat a psát jen pravdu.  

3) Jak se připravit na osobní pohovor na práci :

 Pokud již uspějete v předvýběru, který je většinou vždy na základě Vašeho životopisu, nebo doporučení a jste pozváni na osobní pohovor do firmy, nebo personální agentůry, tak je vždy dobré dodržovat několik základních pravidel.

1) Vždy když se ucházíte o nějakou práci a znáte jméno  zaměstnavatele, tak si předem o něm zjistěte nějaké informace. Například pokud si Vás pozve firma XYZ s.r.o. na pohovor, tak se předem podívejte na internetu na jejich www stránky, co nabízí, dělají... Personalista vždy ocení, když přijde na pohovor někdo připravený a když Vám řekne, že by jste dělal to a to a reagujete ano, díval jsem se na Vaše, podíval jsem se na to co nabízíte... tak získáte hodně kladných bodů za to, že o práci máte zájem. Pokud přijdete například na pohovor na obchodní pozici a budou Vám popisovat co budete dělat a nebudete vůbec vědět co asi ta firma dělá a co by Vaše práce znamenala, tak tím trochu odradíte, že jen chodíte po pohovorech a marně zkoušíte sehnat práci a o tuto konkrétně ani moc nestojíte.

2) Dobře se oblečte, jde o první dojem, který uděláte. Když přijete hezky, slušně oblečení, pozdravíte, podáte budoucímu zaměstnavateli ruku... udělá to dobrý první dojem a první dojem jde udělat jen jednou.  Určitě nechoďte na pohovor, třeba po sportovním zápase ve sportovním, s batohem na sportovní věci... když přijdete jako by nic, frajersky pozdravíte... tak máte menší šanci uspět. Většina lidí co přijímá zaměstnance se snaží vybrat důvěryhodné a zodpovědné lidi a když ukážete moc free postoj, tak to nejspíš odradí, pokud na pohovoru nenarazíte na nějakého podobného člověka, což by Vám mohlo pomoci, ale není na to dobré vsázet. Pokud přijdete na pohovor s věcmi na hokej a přijímající bude taky hrát hokej, tak získáte sympatie, ale pokud ne, tak jen ztratíte a sympatie jde získat i u pohovoru, pokud máte mezi koníčky uvedené, že hrajete třeba hokej a rozpovídáte se o to. Samozřejmostí je že nechodit špinavý, nebo zapáchající, to nemůžete dostat žádnou dobrou práci. 

3) Jak v životě, tak i při pohovoru když jste vyrovnaní a jednáte z příma a koukáte se druhému do očí, tak máte lepší šance na vše, každý heldá a chce vyrovnané lidi a když kuňkáte, neřeknete souvyslou větu, tak se s Vámi nebude chtít nikdo bavit ani jako kamarád, natož zaměstnavatel. Takže když budet dobře vypadat, mluvit rozumě, né rychle a ukvapeně, ale zase né pomalu. Najít střední cestu klidné mluvy, tak můžete zanechat dobrý dojem a zvýšit si šance na přijetí.

 Na závěr přejeme hodně štěstí při hledání nové práce a doufáme, že Vám tento článek pomůže najít lepší práci jakou hledáte a uspět.

Váš AZchat. - napsal Martin Vašíček